Home   News   Thursday Schedule of Play

Thursday Schedule of Play

Aug 29, 2018
written by: Tennis Nova Scotia
written by: Tennis Nova Scotia
filed in:

2018 Gallagher NS Open

Thursday, AUGUST 30TH

9:30AM

  1. KEATINGS VS NOBBES – F/S
  2. ANNA NICOLELA VS MICHELLE KARIS – WOS
  3. BRIAN CHURCH VS WILL DRAPER – M70S
  4. JOCKEL/OXNER VS WAYE/WHEELER – WCAD
  5. AMY BROOKMAN VS AVA RAMSAY – WOS
  6. JIM PIGGOTT VS WINNER MCNICOL/STRANG – M55S
  7. BILL BUCKLAND VS ERNIE HARNETT – M60S

10:30AM

  1. TOM PIORIER VS PERRY SMITH – M60S
  2. ROB WEATHERSTON VS LARS KAMPE – M50S

11:00AM

  1. NATALIA KOCHETOVA VS STEPHANIE WAYE – W40
  2. KELLY DAWE VS ANJA CLARKE – W40S

11:30AM

  1. PAM COOLEY VS MARGARET TAYLOR – W3.0

12:00PM

  1. MEGAN BLANCHARD VS LINDA DODDS – WCA
  2. TRAVIS MCDONOUGH VS EVAN MCNICOL – MOS ¼ FINAL

12:30PM

  1. DAN JOCKEL VS CLARKE FULLERTON – MOS ¼ FINAL
  2. KEVIN HALL VS LUKE SAUNDERS – MOS ¼ FINAL

1:00PM

  1. PHIL ANDERSON VS STEFAN HALL – MOS ¼ FINAL
  2. CHAUHAN/MACDONALD VS MCNICOL/ROPER – MCAD

1:30PM

  1. WINNER PARKES/MACNEIL VS PAUL RICHARD – M65S
  2. WINNER CAMERON/MACISAAC VS WINNER D.CAMERON/MONCAYO – M55S

2:00PM

  1. GORDEY/MCINTYRE VS MACNEIL/PARKES M65D
  2. CHURCH/KIRBY VS MCGLONE/TURNER – W65D
  3. PETER MARSHALL VS SEBASTIAN SEBASTIAN-MS 80

2:30PM

  1. FOWLER/GERMAN VS DAVIS/PLOWMAN – W65D
  2. THERESE INKPEN VS PAM COOLEY – W55S

3:00PM

  1. KARIS/OXNER VS DOTTIN/FOOTE – WOD
  2. CINDY WHEELER VS SANDY MACKIE – W50S

3:30PM

  1. RAMSAY/TREMAINE VS MCSHANE/NICOLELA – WOD
  2. JULIAN BELTRAME VS TOM PIORIER – M65S
  3. TRAVIS MCDONOUGH VS DARYL MACPHERSON – M35S

4:00PM

  1. DAN LOPEZ VS JOHNNY HUGHES – M35S
  2. ANDERSON/SAUNDERS VS JOCKEL/MACPHERSON – MOD
  3. HALL/WALLACE VS GAUNCE/MCNICOL – MOD

4:30PM

  1. ANGELA SCAMMELL VS MEGAN BLANCHARD – W50S
  2. ARSENAULT/CASHMAN VS BELTRAME/FERGUSON M65D
  3. EHLER/MCLEOD VS JOCKEL/SMITH – M55D

5:00PM

  1. BUCKLAND/ROSS VS CAMERON/PIGGOTT – M55D
  2. DIANA BALDWIN VS CECILE CHAVY – W3.0
  3. ELENA KONORYEZOVA VS BENITA SABEAN – WCA

5:30PM

  1. MARIA JACKMAN VS DIANA HARRISON – W55S
  2. P&A RICHARD VS G&J REDDING – MCAD

6:00PM

  1. KINLEY/REIDY VS CAMPBELL/ROBERTSON – WCAD
  2. D’ENTREMONT/MACKIE VS RUSSELL/ROTH – W45D
  3. BARRATT/SCAMMELL VS DUNN/WAYE – W45D

 

CONSOLS- HARD COURTS, ONE SET.

10AM

COLIN PIERCEY VS FOUAD ABI DAOUAD- MS45

SCOTT PARKS VS STEPHEN LOCKYER- MS65

SID MACISAAC VS FERNANDO MONCAYO- MS 55

STEWRT STRANG VS MICAH ELDESTEIN- MS 35

SCOTT PARKES VS LEE KIRBY- MS70

MESN 50 SINGLES

MENS 70 SINGLES

WOMANS 60 SINGLES

MENS 6O SINGLES

WINNER EDELSTEIN/STRANG CS PETER UNGURAIN- MS 35

 

 

SORRY NOT ALL ACCOMODATIONS COULD BE MADE FOR LATE TIMES BUT THESE TIMES CANNOT BE CHANGED DUE TO THE NUMBER OF REQUESTS. IF YOU CANNOT MAKE YOUR SCHEDULED TIME PLEASE LET THE TOURNAMENT DESK KNOW 902 4015601